Tarihi Artİstanbul Feshane binasında Tate Müzesi koleksiyonundan yararlanarak düzenlenen “Dinamik Göz Sergisi” 7 Temmuz’da sona eriyor. Optik illüzyon ve kinetik sanatın etkisiyle görsel algılamayı, görme ve anlama biçimlerini değiştiren eserlerin doğuşuna tanıklık eden bu sergiyi, sanat tarihi alanında akademisyen Arda Can Özsu rehberliğinde beraber gezeceğiz.

Sergideki eserlerin arkasındaki zekayı ve motivasyonu bilmek bu değerli sergiyi anlamayı daha kolaylaştıracak, sadece meraklı gözlerle bakmak yetmiyor, bu nedenle hocamızın eşliğinde sergiyi gezmek daha bir ayrıcalıklı olacak.

Üstelik, bu serginin yanı başındaki Prof. Emin Barın’ın çok özel bir hat sergisi de “Ne Senden Rükû Ne Benden Kıyam” gezimize dahil. Kaligrafik yazıların ve hat sanatının uçsuz bucaksız okyanusuna dalacağız.

Aynı gün iki sergi gezisi -toplam 1,5 saat

Tarih: 7 Temmuz Pazar saat: 11:30- 13:00 arası.

Yer: Feshane- Eyüp Sultan

Sergilerin Önemi: 

Dünya Savaşı sonrası Batı Sanatının köklü bir şekilde değişim ve dönüşüm geçirdiği aralığa teknolojik, sosyolojik, bazen psikolojik ama çokça sosyopolitik çerçeveden bakarak farklı bir sergi deneyimi yaşayacağımız Tate koleksiyonunun dinamik ve optik gözünü hep birlikte irdeleyerek çağdaş sanatın kavramlarla raks etmesi üzerinde duracağız.

Yanı sıra, İslami hat sanatını kaligrafik bir modernizmle ele alarak başka bir görme biçimi getiren ve yeni bir estetik dil kazandıran Emin Barın’ın sergisini de deneyimleyerek modern sanatın Türk sanatına farklı yansımalarını görmüş olacağız.

Gezi, yeterli katılımcı sayısına erişilince gerçekleşecektir. Aksi takdirde, katılım ücreti geri iade edilecektir. Bu nedenle, ilgili olanların kayıtlarını erkenden kesinleştirmesi rica olunur. 9 ile 13 yaş aralığı çocuklar için ücretsiz.

Hocamız Hakkında – Arda Can Özsu : – Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde Görsel Kültürde İstanbul, Çağdaş Sanat ve Tasarım, Sanat Tarihi derslerini vermektedir. 2022’de Fırat Şenol ile birlikte Bein İZTV’de İstanbul’un kent belleğine eğilen 13 bölümlük “Hafıza Durakları” belgeseline ve Karolin Mamigonyan’ın sunduğu Luys TV’deki “Portreler” başlıklı kültür sanat programına danışmanlık yapmıştır. L’Atelier’de Karşılaştırmalı Çağdaş Sanat ve İstanbul Şehir Hikayeleri seminerlerini düzenlemektedir. MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanatlar’daki Doktora programında tezini yazmaya devam etmektedir. Özsu, AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) üyesidir.

İletişim ve Kayıt : hayyalsen@gmail.com  veya @hayyalsen

#optart #hatsanatı #kaligrafi #kinetikart #dinamikgöz #dynamiceye #feshane #bakışaçısı #görmebiçimleri #optikyansımalar #rehberligezi #sanat #responsive.eyes

 

İki Sergi Gezisi – Feshane

Yazı dolaşımı