Kundalini Yoga meditasyonları çok zengin içeriklidir, her biri farklı bir amaca hizmet eder. Örneğin; kendimize ve etrafımıza bolluk ve bereket getirmek amaçlı manyetik alanımızı güçlendirme veya iç görüyü yükseltme veya zihni saflaştırıp odaklanmayı arttırma, öfkeyi sevgiye dönüştürmeyi destekleme gibi.

Meditasyonlara başlamadan önce niyet edilmelidir. Meditasyon bir başkasının olumsuz bir duruma düşmesi için yapılamaz ya da inanmadan ‘bir deneyelim bakalım!’ diye başlanması meditasyonun gerçekliğini size yaşatamaz. Bu nedenle, saf bir niyetle en azından ne pozitif ne negatif bir his içinde olmadan başlayabilmek önemlidir.

Diğer bir husus, kaç gün yapacağınızla ilgilidir. Genelde meditasyonları 40 gün yapılır. Ancak, meditasyon size yeni bir adım ise o zaman bu süre uzun gelebilir, bu durumlar da 21 gün, 11 gün veya 7 gün yapmak ile başlayabilirsiniz. Eğer bir süre belirlediyseniz kesinlikle o gün sayısına sadık kalmak bir disiplindir. Oldu ki bir gün yapamadınız veya ‘bugün de yapmayayım ne olur ki!’ dediniz, kendi zihinsel dirençlerinizle karşılaşabilirsiniz, bir gün yapamama durumunda tekrar en baştan başlamanız beklenir. Bu disiplin, nefs ile savaşın bir gölgesidir. Dolayısıyla, ne kadar zaman için yapacağınızı baştan kendinize belirtip uygulamak işin ilk adımıdır.

Meditasyonu kaç gün uygulayacağınız kadar bir meditasyonun kendi süresi de vardır, bu sürelerde 3 dakika, 7 dakika, 11 dakika, 31 dakika … gibi olabilir. Her meditasyonun kendine özel önerdiği bir süre vardır. Eğer bu süre uzun gelirse aynı şekilde kendi sınırlarınızı bilerek daha kısa süreli yapılabilir. Kendi sınırlarını bilmek; ne konfor alanın içinde kalmak ne de acı içinde devam etmektir. Bu sınır tatlı bir zorluk veren bir sınırdır. Onu da ancak siz kendiniz bilebilirsiniz.