Kundalini Yoga’nın bir ritüeli vardır. Ong Namo Guru Dev Namo ile açılır. Sat Nam ile kapatılır.

Bu mantralar ile kutsal bir alana girildiğini hatırlatır, tıpkı bir anahtar ile özel bir odanın kapısını açıp saygı ile içeri girip o enerji alanın içinde çalışmayı yapıp yine aynı şekilde o odadan çıkarken kapıyı bir mantra ile kapatarak kapanış yapılır.

Ong Namo Guru Dev Namo içimizdeki o kutsal ışığı saygı ile selamlıyoruz ve aynı zamanda bize bu kadim bilgiyi taşıyan Altın Zincir’deki tüm Guru’ları, tüm ermişleri, tüm yogileri, tüm hocaları saygı ile selamlıyarak binlerce yıldır beslenen bu aydınlık enerjinin içine aldıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sat Nam ‘hakikat benim kimliğimdir’ anlamına gelir. Bu iki kelimeden oluşan cümle, buz dağının ucu gibidir, çok derinlik içerir, kelimelerin kifayet etmediği alana davet eder. ‘Hakikatimi görebileyim’, ‘Bana verilen armayı hissedebileyim, yaşamımın amacını bilerek yolda yürüyebileyim’ ifadelerini taşıyan tohum mantrasıdır.

Kundalini Yogada mantralar sıklıkla kullanılır. Bu mantralar Gurmukhi dilde yazılmış, kutsal enerji nehirleridir. Mantranın anlamı zihin dalgasıdır. Zihni yönlendirerek bilinçaltında gezen mayın veya virüs gibi alt frekanslarda titreştirip bulanıklık veren düşünce kümeciklerini eritir, zihne parlaklık ve aydınlık verir.

Aynı zamanda, her ses eşsizdir, aynısı yoktur. O yüzden en şifalı ses kendi sesinizdir, ancak buna bilinç kazanabilmek nefesin üzerinde alıştırmalar ile geliştirilebilir, bir bir nefesin ses olarak form kazandığı ve mantranın güçlü enerjisi ile bedene verdiği şifa kadim bir bilimdir. Kundalini yoga çalışmalarında bu nedenle yoğun bir şekilde mantralar söylenir. Zaman içinde göğüs kafesinden değil karından alınarak nefesi dışarıya yansıtmak müthiş bir titreşim hissettirmeye başlatır. Bu da bedeni çok özel bir elektrik ile doldurur ve manyetik alanınızı güçlendirmeye başlamışsınız demektir. Siz bunu fark edemeyebilirsiniz ama çevrenizdekilerden ‘sen de bir farklılık var, ışıldıyorsun sanki!’ gibi geri bildirimler almaya başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden mantraları dinleyip söyleyebilirsiniz.

Ong Namo Guru Dev Namo : Kundalini Yoga’nın açılış mantrasıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=c1XCS0g6J4A

Om Aim Hrim Klim Chamundai Vichhe: Bir Hindu mantrasıdır. Her türlü negatif enerjiden korur, içimizdeki beş elementi dengeler, kalpteki şefkatin etrafa yayılmasını ve koruma alanı oluşturmayı sağlar.

https://www.youtube.com/watch?v=RsvKnNzqWsk