Çevremizin ve dolayısıyla Dünyamızın ekolojik döngüsüne katkıda bulunmak amacıyla, özellikle şehirde uygun yeşil alanı olan site yaşamlarında yaşayanlara veya özel bahçesi olanlara dikkati çeker bir duyuru yapmak isteriz. Sitenize veya bahçenize Arı evi koymak ister misiniz? Arı evini koyacak uygun yeşil alanınız yok ama çevrenizle bu paylaşımı yapmak isterseniz dahil olmak ister misiniz?

Arı evi nedir ve Arıların iklim dengesinde ne kadar önemli olduğunu anlatacak bir toplantımız olacak.

Arı evi projemizi Mart ayında hayata geçiriyor olacağız, arıların üreme dönemi olarak en uygun başlangıç ayı. Kedi evlerine çok aşinayız ama pek çoğumuz arı evinin amacını ve nasıl bir şeye benzediğini tam olarak tahmin edemeyecektir. Arı evleri, yurt dışındaki örneklerinde daha büyükleri arı otelleri ismi ile de bilinir.

Arı kelimesi bize genelde bal arılarını çağrıştırır, halbuki bal arıları tüm arı ailesi içinde çok küçük bir yer teşkil eder. Doğa da soliter dediğimiz tekil yaşayan arılar da vardır, isminden de anlaşılacağı gibi doğada yalnız yaşarlar, birlikte bir koloni yaşamı sürmezler. Bulundukları coğrafyaya göre de bu tekil arıların türleri farklılaşır, en bilineni halk arasındaki ismi ile tombul tüylü arılardır. Bal arıları saldırgan olabilir ama Tekil arılar çok uysal, zorlamadıkça ve dokunmadıkça sokmayan türlerdir.

Tekil arıların insan hayatına ve çevrenin iklimine o kadar büyük etkileri vardır ki bilindiği zaman yaşam alanlarının desteklenmesinin ne kadar önemli olduğu farkedilir. En temel bilgi olarak masamıza gelen yeşil sebze ve meyvenin üçte birini onlar getirir. Markete veya manava gittiğimizde renk renk ve farklılıkta meyve ve sebze bulabiliyorsak, arılar ve kelebekler ve çiçekli ağaçları ziyaret eden diğer tüylü böceklere borçluyuz. Tüyleri ile çiçekler arasında polen taşıyarak çiçeklenmeyi sağlarlar. Bir tekil arı, bal arısına göre 3 kat daha fazla farklı çiçekleri ziyaret eder.

Şehir yaşamında özellikle daha baskın olan hava kirliliği ve kimyevi ilaçlar, aşırı bahçe ve park ıslahı karşısında yaşam alanları her sene gittikçe azalmaktadır. Arı evleri ise onların rahat ve doğal bir ortamda üremelerini ve sayılarının dengeye gelmesini sağlayacak destek yaşam üniteleridir. Arı evlerinin etrafına onların sevdikleri çiçeklerden de ekmek, yiyecek ve su ulaşımlarına yardımcı olmak evlerin içinde oluşacak yaşamları arttıracaktır.

Arı evi tasarlamak teknik bilgiye ihtiyaç gösterir, doğru bilgiden yoksun yapılan arı evlerini diğer parazitler ve böcekler istila edebilir.  Türkiye’de faaliyet gösteren bir bebek mama firmasının temsilcileri arılara çok önem veriyor, bu kapsamda projeler yapıyorlar, onların üniversitelerle yapmış oldukları iş birliğinden ortaya çıkan arı evlerinden destek alarak arı evlerini toplum içinde çok daha bilinir hale getirmeye niyetliyiz.

Kendi sitemize Arı evini koyacağız, Mart ayını bekliyoruz, Arı evimiz geldi, projeyi site yönetiminin onayından geçirdik, amacımız site sakinlerine ve site yaşamında yaşayan çocuklara bu projenin önemini aktarmak. Kendi bölgeniz de bir değişimi arılar ile beraber yaratmak isterseniz toplantımıza bekliyoruz!

14 Kasım Pazar saat: 17:00 , Böcek Bilimi alanında Akademisyen Harun İnci ile beraber Arı evlerini konuşacağız.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/85258319061?pwd=YVlhaFlGcXVDL2RxeGZSeThzdURCZz09

Meeting ID: 852 5831 9061
Passcode: 090134

 

#arıevleri #yaşamasaygı #iklimdengesi #anlamarayışı

Arı Evleri

Yazı dolaşımı