Arı evini sitemizin bahçesine yerleştirdik, sitemizde hobi bahçesi bölümü var, site sakinlerinden bazıları bu alanı istediği gibi ekip biçiyor, kimileri domates, kimileri biber, kimileri de barbunya vs..bu alana yukarıdan bakan  ağaçlardan birine ve güney doğrultusunda yerleştirdik.

Bahar ve yaz boyunca yeni ev sahiplerini heyecanla bekliyor olacağız.

Arı evleri, soliter dediğimiz tek başına doğada yaşayan arılar için uygun, bal arıları için değil. Bumble bee dediğimiz tombul sarı ve siyah şeritli arılar en çok bildiğimiz ama daha nice farklı olanları var, hepsinin ortak özelliği bacakları karınları bol bol çiçek tozuna bulanır.

Yerleştirdiğimiz evin tasarımı özel bir kurumun desteğinde ve proje liderliğinde, İstanbul üniversitesi ve Hacettepe üniversitesi ortak işbirliğinde oluşturuldu. Bu proje yeni değil, İstanbul’un farklı bölgelerine koyularak bilimsel ölçümler toplandı ve toplanıyor.

Büyük bir yaşam sitesine arı evini yerleştirmek bir ilk oldu.

Maalesef şehirde yaşayan soliter arılarımızın sayısı azalıyor.

Tekil yaşayan arıların çok önemli görevi var;  masamıza gelen yeşil sebzenin ve meyvenin üçte birini onlar getirir. Market, pazar ve manavlarda renk renk, çeşit çeşit meyveler ve sebzeler bulabiliyorsak soliter arılara, kelebeklere ve çiçekleri ziyaret eden tüylü böceklere borçluyuz.

Bir soliter arı bal arısından üç kat daha fazla çiçek ziyaret eder. O yüzden, meyve bahçelerinde bu arılar özellikle polenleşme için kullanılır, hizmetini karşılıksız, en verimli şekilde yapar.

Soliter arılara yanlışlıkla değmediğiniz sürece sokmaz, bal arıları gibi savaşçı değildirler, çoğu uysaldırlar.

Bu nedenle, arı ve böcek korkusu yerine yaşamın devamı ve çeşitliliği için özveriyle çalışan ve küçük oldukları için belki de varlıklarını çoğu zaman farketmediğimiz bu canlıların dünyasını özellikle çocuklara tanıtmak, anlatmak, sevdirmek önemli.

Ayrıca, soliter arılar endemik oluyor, o bölgenin özelliklerine göre zaman içinde uyumlanmış, başka yerde birebir aynısını bulmak neredeyse imkansız olan arılar.. Sadece besin zincirinde değil, o bölgenin iklimine ve rüzgarına zincirleme olumlu etkide bulunuyor.

Yaşamı desteklemek ve güzelleştirmek için onları korumalıyız.

#arıevi #soliterarı #arı #şehirdedoğa #endemiktür #ekoloji #arısevgisi #bumblebees

Arı Evi

Yazı dolaşımı