Ekoköyler kolektif yaşam ağları. 2012 yılında bu köylerden birini ziyaret etmiştim. Bu köy İtalya’nın Torino bölgesinde. Dünya medeniyetlerinden izler taşıyan inanılmaz mimari yapılar oluşturmuşlar. Ayrıca, Doğa ile iletişim kurmak için özel çalışmalar yapıyorlar. Damanhur üzerine uzun uzun konuşulabilir.
Bu post içinde bitkilerle müzik ve kutsal ormanları hakkında kısa bir paylaşım yapacağım.
Bitkilerle müzik nasıl oluyor? Örneğin, siklamen, menekşe veya sardunya gibi ev çiçeklerine müzik çalmaya başlıyorsunuz, eğer enstrüman çalıyorsanız piyano, keman veya gitar gibi canlı müzik daha etkili olabilir. Bu sırada müziği dinleyen bitkinin toprağına ve yapraklarına yerleştirilmiş elektrotlarla bitkilerden gelen geri bildirimler alınır, sinyaller büyütülüyor ki duyabileceğiniz seviyeye gelebilsin. Bir süre sonra, sizin çaldığınız müziğe karşı bitkiden anlamlı sinyaller gelmeye başlıyor, diğer bir deyişle sizden duyduğu müziğe dahil oluyor ve o da müzik yapıyor.
Hep aynı müziği çalsanız da bitki farklı zamanlarda hep aynı cevabı vermiyor.
Yaratıma her canlının dahil olduğuna bir kanıt istersek yeter ki onlarla nasıl iletişim kuracağımızı bilelim.
Bu çalışmayı Damanhur sakinleri el de taşınır bambu aletine dönüştürmüşler, isterseniz bu aletle kendi evinizdeki çiçeklerde deneyebilme şansınız var.
Merak edenler için aşağıdaki linkte:
Ayrıca, Kutsal orman diye adlandırdıkları ormanda ağaç evlerde bir grup olarak aileler yaşıyor, hepsi böyle yaşamıyor normalde çoğunluk arazi üzerinde yaşıyorlar, ağaç evler arası birbirine bağlı tahta köprüler kurmuşlar, birbirlerine bu köprüler üzerinden bağlılar, her bir ev bir iki ağacın üzerinde, aileler bu şekilde gökyüzüne daha yakın ve bir ağaç gibi yaşamayı deneyimliyorlar, yedi veya sekiz yıl yaşayanlar yerlerini başkalarına devrediyor, ayrıca ormanlarında piramit yapılı farklı renk terapi odaları var, renklerin şifası için!
Bu örneklerde olduğu gibi bir yaşam kolektif bir yaşam, bu tarz ekoköyler mevcut, belki çok uç örnekler olarak gelebilir, ama bu noktaya uzun yıllar boyunca hayatın anlamını merak edip araştırıp birlikte keşfedip ve paylaşarak gelmişler.
#Damanhur #bitkilerle #müzik #ekoköy #ağaçtayaşam #kolektifyaşam
Bitkilerin Müziği

Yazı dolaşımı