Covid 19 sürecinde özellikle sanatçı olmak ve sanatını uygulamak oldukça zor, sanatı ve sanatçıları elimizden geldiğince desteklemek ayrı bir özen istiyor.

‘Merhamet’  isimli sergi gidilesi görülesi bir sergi.

Hüseyin Arıcı genç bir sanatçı, sergisinin ilk açıldığı güne denk gelmemiz nedeniyle sergideki çalışmalarını kendisinden dinleme şansımız oldu, ‘Merhamet’ isimli sergisinin anlam derinliği çok farklı bir tad verdi.

Dünya olarak karamsar bir süreçten geçtiğimizden  sanatta da bunun etkisini görmek çok doğal.

Bu sergide insanın doğaya yaptığı tahribatın sonucu tahammülün kalmadığı ve karşılığında yaratılan her şeyin artık merhamet istediğini dile getirmiş ve daha alt katmanlarda da insanın kendinden uzaklaştığını sanatçı duyarlılığı ile işlemiş.

Sergideki her çalışması bir duayı temsil ediyor ..Dua’nın merkezinde ‘Merhamet’ yer alıyor!

Güvercinlerle ilgili üç boyutlu tablo altında şöyle yazıyor:

  • Merhamet et ve aşık et beni de.

iki güvercinin birbirine sevgiyle kur yapmasını betimleyen bir resime bakarken veya iki kumrunun pencerimizde yanyana duruşları pek hoşumuza giderken kafamızda güvercin, kuş sevgi, barış, masumiyet simgeleriyle nasıl otomatik bir bağ kurduğumuzu genelde  farketmeyiz , diğer yandan sevgiyi temsil edebilen güvercinlerin  balkonumuzda pislemesine katlanamayabiliriz..

O zaman görmek istemediğimiz  şey, sevgi ifadesinin neresine koyulabilir?

  • Merhamet et ve öpsün beni.

İki kurbağa serginin orta bir yerinde duruyor, dişi ve erkek.  Sanatçıya soruyoruz ‘öyle beklercesine donmuş duruyorlar?’ Masaldaki kurbağa öpülür ve yakışıklı bir prense döner. İnsanın kibiri kurbağayı insana dönüştürmeye pek eğilimlidir, halbuki kurbağa insan olmayı o kadar istiyor mu acaba?  Kurbağanın dilinden ironik bir şekilde dua duyulur ; bir prens veya bir prenses öpsün beni de ben de insana döneyim!

  • Merhamet et ve sevmesin beni insanlar

Pek çok insan da olduğu gibi sanatçıda da örümcek fobisi var.. Çiçekler güzelliği sembolize eder, tabloda kurumuş çiçeklerin etrafında bir sürü örümcek ..Örümcek korkusu ile güzel olana yaklaşmasınlar ve koparmasınlar istemiş…çiçeğin dilinden ‘ sevmesin beni insanlar’ duası duyulur.

Diğer dua’ları da merak ettiyseniz sergiyi 10 Ekim 2020’ye kadar Karaköy x-ist’da ziyaret edebilirsiniz.

 

Merhamet Sergisi

Yazı dolaşımı