Kasım ayı online olarak devam eden beş haftalık perşembe yoga ve meditasyon çalışmalarımızın üçüncü haftasında Kundalini Yoga Hocam Mahan Rishi grubumuza konuk oldu.

Gösterdiği meditasyon-nefes teknikleriyle ve önemli hatırlatmalarıyla tüm ders çok özel geçti. Kendisine kalpten teşekkür ediyoruz.

Kendisi uzun yıllardır kundalini yoga öğretilerinde samimiyetle, adanmışlıkla yürüyen çok deneyimli bir rehberdir.

Önerilerini özet olarak paylaşmak isterim:

->Uyandığınızda ilk düşünceniz ne oluyor?

Minnetarlık, bolluk bereket duyguları içinde kalpten yayılan bir duygu seli mi, yoksa zihinin dünden kalan dünyevi telaş ve koşturmacaları mı ile uyandınız?

Günün ilk düşüncesi neyse arkasından gelecekler de benzerleri olur. Günün ilk düşüncesi çok önemli

->Kendisinin uyandığında ikinci yaptığı şey mantra söylemek, ( herkes için mantra farklı olabilir, ilahi olanla bağlanmak için kendimize göre özel bir şeyi söylemek hatırlatıcıdır)

-> Üçüncüsü, gün içinde ara ara nefese bağlanmak, anda olduğunu nefes çalışması yaparak hatırlamak, mantra söylemek.

->Evinizin bir köşesini dua ve meditasyon yeri yapmak, böylece eve mis gibi şifa enerjileri yayılsın ( nasıl ki yemek yaptığımızda mutfaktan tüm eve, evi ev yapan kokular yayılıyorsa dua ve meditasyon ile de evde benzeri olur )

-> Nefes çalışmalarında nefesi uzunca tutmak püf noktasıdır! Geliştirmek için bedenle çalışmak gerekir.

-> Meditasyonda bedeni hareketsiz tutmak gerektiğinde öylece ve dik duruşta kalabilmek.

Bardak beden ise, su zihin ve çamur da düşüncelerdir. Bardak hareket ettikçe zihin bulanık kalmaya ve karışmaya devam eder, ne zaman ki bardak bir yere bırakılır, çamur aşağıya çöker, zihin netleşmeye başlar.

-> Hergün kendi özümüzle bağ kurmayı ihmal etmemek. Her gün ama HER GÜN kendi ruhumuza bağlanacak ve bizi ayara getirecek çalışmalara yer vermek.

Bu toplulukta şu an yaptığınız yoga ve meditasyon buna hizmet ediyor.Dolayısıyla, bu vakti bu şekilde kendinize ayırarak ve ruhunuzu besleyerek kıymetli bir tercih yapıyorsunuz.

Ancak ve ancak, dünyanın bu zorlu değişimi ve dönüşümünün içinden böylece kolaylıkla, güzellikle ve mucizelerle geçilebilir.

Kundalini Yoga Hocam Mahan Rishi’den

Yazı dolaşımı