Louis Wain’in hayatını anlatan film şu an vizyonda! Kedileri çizen ressam olarak biliniyor. Bu çizimleri insanlara öyle bir sıcaklık ve gülümseme vermiş ki köpekler o dönemde evcil hayvan olarak popüler iken kediler evlere alınmaya ve bakılmaya başlanmış, bir kedi sevgisi Viktorya Londra’sında zamanla her yere yayılmış.

Kendine özgü gördüğü güzelliği kediler vasıtasıyla insanlara ulaştırmış ve ülkesi dışına ün salmış bir ressam.

Film, biyografik bir film niteliği taşısa da birebir gerçekliği ne kadar yansıtmış tam bilemeyiz ama onun Dünya’ya bıraktıklarına bakacak olursak filmin içinde geçen bazı sözlerin çok da abartılı olmadığını düşünebiliriz.

Çok sevdiği eşinin sayılı günleri kalmıştır, ikisi de bunu bilir, filmin dokusuna işlenmiş bir söz ayrılığın yakın bir gün geleceğinin farkındalığıyla gün yüzüne çıkar.

Karısı ona “Dünya güzelliklerle dolu, sen güzellikleri yansıtmalısın ve mümkün olduğu kadar pek çok insanla paylaşmalısın” dileğini bırakır.

O da kendini bir ışık köprüsü olarak görür,  ömrü boyunca bir tutam ışığı kedi çizimleriyle etrafa saçarak mutluluk verecektir.

Yalnızlığın ve duygusal girdapların içinde dönen ressamın ürettikleri yaşamın göz alıcı renkleri, muzip ve sevimli kedileriyle dolup taşar.

Kedileri çizmeye adanmış hayatı peşini bırakmayan yoksullukla, kızkardeşlerine bakma yükümlülüğüyle ve toplumun baskısıyla sürekli sınanacaktır. İlerleyen yaşıyla beraber çevrenin de etkisiyle tetiklenen kalıtsal olması muhtemel şizofrenik gelgitlerle kedi çizimleri gittikçe form değiştirmeye başlar, kediler artık nerdeyse seçilemez olur, fraktal yapılara döner ama resimlerinde ona ait özün titreşimi aynı kalır.

Kedi çizimlerinden mutlu olmuş sevenlerin bağışları sayesinde yaşamının son günlerini daha huzur duyabileceği bir yerde geçirir.

Film, ardısıra geçit yapan kedi çizimleriyle kapanırken, Louis Wain’in kalplere çok özel bir ışık bıraktığı aşikâr olur. 1939 yılında buraya elvada demiştir ama tarihin sayfalarından taa bizlere kadar yankısı ulaşabilmiştir!

Film de hüzün var, diğer yandan bir o kadar da ilham alınacak güzellikler!

https://www.imdb.com/title/tt10687506/

#ışıkköprüsü #ressam #film #kediler

Kedilerle Hayat Daha Güzel!

Yazı dolaşımı