Covid 19’a karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirecek doğal koruma yöntemleri ve vitamin/mineral takviyeleri kullanıyor olabiliriz. Nefesimiz, sesimiz ve mantra ile Covid 19’a karşı savunma sistemimizi güçlendireceğimizi biliyor muyuz? Bilimsel makalelerde bazı mantralarla yapılan ses çalışmaları pozitif sonuçlar veriyor.

Hum, Aum veya Om mantrası gibi mantralarla ile burun ve sinüs boşluklarında nitrik oksit konsantrasyonunu yükselterek virüs, mantra ve bakterilere karşı bağışıklık sistemimizi destekleyebiliyoruz.

Kanadalı bir ilaç firmasının iddiasına göre nitrik oksit içeren ve Covid 19’un viral yükünü %99.9 azalttığını öne süren bir sprey geliştirmiş olmasıdır, buna benzer spreyleri İngiltere, İsrail gibi bazı ülkeler de geliştiriyor. İlginç olan nitrik oksiti sesimizi kullanarak doğal yollardan arttırabilmemiz, örneğin Hum mantrası söylendiğinde, burundan nefes alıp vermeden 15 kat daha fazla nitrik oksit konsantrasyon yoğunluğunun  arttığının gözlemlenmiş olması! (Aşağıda kaynak bölümünde detayları bulabilirsiniz)

Kronik sinüzit, Alerjik sinüzit sorunlarında da mantraların destek olabileceğine dair bilimsel tespitler yapılıyor.

Nitrik oksitin faydalarından biri atardamarlardaki yumuşak kasların esnekliğine yardım ettiği için aşırı kan basıncını azalttığı, damarları genişletebildiği ve  kalp ritimlerinin düzene girmesinde destek olabileceği ifade edilmekte, ayrıca viagra da kullanılıyor. Parasempatik sinir sistemini güçlendirecek mantranın panik atak, stres gibi psikolojik kaynaklı sorunlara da olumlu yönde etkisi görülebiliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta; mantra söylemenin dengeli yapılabilmesi, sesin tekrarı kafanın iç boşluklarında bir rezonans oluşturur, bunu uzunca yaptığınızda baş dönmesi veya mide bulantısı gibi farklı durumlar yaşanabilir. Bu yüzden, sizi gözlemleyebilecek deneyimli bir yoga veya meditasyon eğitmeni ile mantra seanslarını gerçekleştirmek en doğrusu! Özel bir tedavi altındaysanız veya beyin damarları, kalp ve dolaşım sistemlerinde bir problem olduğunu biliyorsanız doktora danışarak bu tarz çalışmalara girilmesi tavsiye edilir.

Normalde kundalini yoga mantraları, meditasyonları ile beraber minimum 3 dakika, 7 dakika ve ortalama 11 dakika olarak kademeli artabilmektedir ve daha ileri seviyelerine zamanla geçilmektedir.

Burnumuzdan derin bir nefes alıyoruz, nefesi biraz uzunca verirken Hum veya Om sesini çıkarıyoruz. Bunu yaparken karın kaslarını kullanılmasına özen gösterilebilmeli.

Detaylar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Bazı bilimsel makaleler ve kaynaklar:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16406689/ Strong humming for one hour daily to terminate chronic rhinosinusitis in four days: a case report and hypothesis for action by stimulation of endogenous nasal nitric oxide production

 

 

 

Mantra ve Covid 19

Yazı dolaşımı