Jose Saramago

Su kenarında oturmuşken suyun sessizliğine hiç şahit oldunuz mu? Su harekettir, o yüzdendir ki çok nadir bu sessizliğini gösterir! Derinlere dalmadan, duru bir sessizliği tadmak özel bir an’dır.

Hele bir de akşama geçişin dinginliğiyle açılan bu sessizlik, bir çocuğun anılarında unutulmayacak bir yer alıyorsa, çocuk o an elinden kaçan büyük bir balığın üzüntüsünden aslında büyük bir ödül aldığını yıllar sonra farkedecektir.  

Jose Saramago’nun çocuklara yazdığı bu kitap aslında büyüklerin de çok seveceği bilgelik dolu bir kitap! Çizimleri de sözlere öyle bir uyumla eşlik ediyor ki imgelerin zenginliği içinde kitabın sonuna geldiğinizde tekrar geriye dönüp gözleriniz bu resimlerin içinde dolanıp  duruyor.

Hep mutlu sonla biten bildiğimiz çocuk kitaplarından değil!

Hayatın sıradanlığından süprizlere, süprizlerden heyecanlara, heyecanlardan hayal kırıklıklığına, hayal kırıklığından kızgınlığa, kızgınlıktan zihnin oyunlarına, zihin oyunlarından anlamsız olduğunu bile bile yanlış kararlara, yanlış kararlardan umutsuzluğa ve hüzünlere oradan kabullenmeye, kabullenmenin için de teselliye götürdüğü bir zincirin döngüsünü bu çocuk kitabında çok yalın bir dille usul usul kalbe akıtıyor, aslında her nasıl karar verirsek verelim başa gelenin bir ödülü olduğunu da hatırlatıyor, çocuğun ödülü de ‘suların sessizliği’ oluyor. Hayal kırıklıklarını çocuk bakışıyla içimizdeki çocuğa anlatan bir masal !

Suların Sessizliği

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir