Su kenarında oturmuşken suyun sessizliğine hiç şahit oldunuz mu? Su harekettir, o yüzdendir ki çok nadir bu sessizliğini gösterir! Derinlere dalmadan, duru bir sessizliği tadmak özel bir an’dır.

Hele bir de akşama geçişin dinginliğiyle açılan bu sessizlik, bir çocuğun anılarında unutulmayacak bir yer alıyorsa, çocuk o an elinden kaçan büyük bir balığın üzüntüsünden aslında büyük bir ödül aldığını yıllar sonra farkedecektir.  

Jose Saramago’nun çocuklara yazdığı bu kitap aslında büyüklerin de çok seveceği bilgelik dolu bir kitap! Çizimleri de sözlere öyle bir uyumla eşlik ediyor ki imgelerin zenginliği içinde kitabın sonuna geldiğinizde tekrar geriye dönüp gözleriniz bu resimlerin içinde dolanıp  duruyor.

Hep mutlu sonla biten bildiğimiz çocuk kitaplarından değil!

Hayatın sıradanlığından süprizlere, süprizlerden heyecanlara, heyecanlardan hayal kırıklıklığına, hayal kırıklığından kızgınlığa, kızgınlıktan zihnin oyunlarına, zihin oyunlarından anlamsız olduğunu bile bile yanlış kararlara, yanlış kararlardan umutsuzluğa ve hüzünlere oradan kabullenmeye, kabullenmenin için de teselliye götürdüğü bir zincirin döngüsünü bu çocuk kitabında çok yalın bir dille usul usul kalbe akıtıyor, aslında her nasıl karar verirsek verelim başa gelenin bir ödülü olduğunu da hatırlatıyor, çocuğun ödülü de ‘suların sessizliği’ oluyor. Hayal kırıklıklarını çocuk bakışıyla içimizdeki çocuğa anlatan bir masal !

Video’nun içinde şifa mantrası da bulunuyor. Ra Ma Da Sa Sa Say So Hung. Kundalini yoganın en çok sevilen mantralarından biridir.  Belli bir süre söylendiğinde zihne dinginlik ve  iç sıkıntılarına ferahlık verir, şifa enerjisi olarak ihtiyacı olanlara bu sevgi titreşimini gönderebilirsiniz. 

https://youtu.be/tUdbWzMY5Wc

 

Suların Sessizliği

Yazı dolaşımı