Doğu Anadolu’nun incileri Nemrut Krater gölü, 4058 metre Süphan Dağı, Ahlat Selçuklu mezarlığı ve Van gölündeki Akdamar adası bölgelerine 10-15 Temmuz 2021 tarihlerinde kamplı ve son gecesi otel kalışlı tarihin ve doğanın içinde geçecek mistik ve zirveli bir yolculuğumuz var.

Yolculuğun dördüncü gününde Süphan zirve tırmanışı var, bu tırmanış belli bir fiziksel rahatsızlığı olmayan ve bedeni normal günlük hayatta çalıştıran herkes için yapılabilir bir aktivitedir. Uzun uzun masa başında oturmuş bir beden için birden dağ yürüyüşü ile kondisyon tutmak düşüncesinde olunmamalı, bedeni bir nebze hazırlamak ile gayet rahat bir tırmanış sağlanabilir.

Doğu ve Güney Anadolu bir başkadır, güneşi, rüzgarı bir başkadır, toprağın fısıldadığı hikayeler bir başkadır.

Yolda olmak bir yere çok takılmadan geçip gitmeyi çağrıştırır ama an itibarıyla nerdeysek orayla olabilmek ve bağ kurabilmek insana bahşedilen bir potansiyeli açar. Dolu dolu hissetmeyi! Geçmiş, gelecek ve şimdiye dair herşeyi bir anda izlemek. En çok gezilerde bu potansiyel ortaya çıkmaya hazırdır.

Bir yerin tarihinden, kültüründen haberdar olmak ve geleceğinin nasıl olabileceği üzerine hayaller kurabilmek ve aynı zamanda o anın bize yaşattıklarına odaklanabilmek. Bilincimizin her anda yaşıyor olmasına imkan verebilir ve böylece daha önce hissetmediğimiz duygularla dolabiliriz.

Hazırsak, an sihirli kapılarını bizlere açacak. Konuşmaktan ziyade dinleyeceğiz; doğasını, yereldeki insanını, mimarisini…ve tabii ki kendimizi dinleyeceğiz.

Nemrut Krater gölü kaldera olarak geçer. Bir zamanlar büyük volkan patlamaların yaşandığı yer. Bu patlamalar öyle şiddetli olmuş ki 4500 metre yüksekliğindeki dağ, kütlesinin yarısını kaybetmiş. Bu eksilen kısımın bir bölümü etrafa saçılmış, bir bölümü de kendi içine çökmüş. 30 kilometre küp lavın çıktığı hesaplanıyor, inanılmaz bir büyüklük. Bu haşmeti yaşamış bir bölge ile soluk alıp vermek ayrıcalık.

İster havadan, ister karadan katılımcıların kendi tercihleri ile ulaşım sağlanarak Van’da buluşulup yola çıkılacak.

Geziye katılım ve detay bilgi için @hayyalsen instagram veya bilgi@hayyal.com‘dan ulaşabilirsiniz. En geç 15 Haziran’a kadar kayıt kesinleştirmek gerekiyor.

#yoldaolmak #nemrutkrateri #süphanzirve #andaolmak #dinlemek #masallar #hikayeler #birliktenefes #kundalini #yoga #meditasyon #kamptayaşam #bakirdoğada #trekking

Süphan Dağ Zirve ve Nemrut Gölü

Yazı dolaşımı