Doğu Anadolu Nemrut Krater gölü ve Süphan Dağı gezisinden yol notları:


Ağaçsız çorak tepelerden, bazalt ve obsidyen kayalarla dolu geniş coğrafyalardan, zirvelerden, Van gölünün deniz maviliğinden, Nemrut gölünün soğuk sularından geçtik.


Süphan dağının eteklerinde 2550 metredeki kampımızda samanyolu bize eğilirken, yeni Ay ve altında Venüs gezegeni nadide bir mücevher gibi parladı.


Sessizliğin içindeydik, hayatın pürtelaşı geride kalmış, çeşit çeşit tıbbi kekiklerin ve dağ bitkilerinin kokularını içimize çekerek yürüdük, yürüdük, yürüdük…. Yürüdükçe hafifledik, zihinlerimiz gevşedi, bacaklarımız güçlendi ve doğanın bakirliği, sarı ve mavinin hakimiyetinde engin ufuklara açılan alanlarda kalbimiz genişledi.

Kerkenez, arı kuşu, kara martısı, Van güvercini zaman zaman yollarda bize kendilerini gösterdi.

Dağların gün batımında nefeslerimizi güneşe verdik, karşılığında ışık aldık. Yükseklerde otlayan koyun ve teke sürülerinin dizi dizi geçişlerine el salladık.
Süphan Dağı tahmini M.Ö. 8000 yıllarında en son patlamış ve o zamandan beri suskun, zirvesine kadar çıkmaya izin veriyor, hedef zirve olsa da asıl zirve yolunda olma hali bir başka.

Soluğu Van kalesinden gün batımında efil efil rüzgârlara karşı güneşin uzaklaşan ışıklarını gözlerimize portakal-mavi renginde doldurarak aldık.Gezi sonunda kendimize dair pek çok alış veriş yaptığımızı farkettik, bizden bize yolculukta biz de kalanların az birazını birbirimizle paylaştık, pek çoğunu içimizde demlenmeye bıraktık ve geriye daha bir başka döndük!


Gezi boyunca bize destek sağlayan Montis Trips & Expeditions’a teşekkür ederiz.

Nemrut ve Süphan Gezisi

Yazı dolaşımı