Ebruli farklı renklerin karışımındaki veya yan yana duruşundaki uyumun güzelliğini yansıtır. Ebruli Sohbetler de farklı alt konu başlıklarını birbirine bağlayarak anlam bütünlüğünü bulmayı ve aradaki ilişkileri yansıtmayı araştırır.

Bu sohbetlerden ilkinin başlığı ‘Yoldaki Ekmekler’!

Kültürümüzde ekmek kutsaldır, ayak altında ezilmesin diye yolda gördüğümüzde kenara koyarız, börtü böceğe, kuşa yem olsun isteriz.

Masallarda da ekmek semboldür. Yola çıkan kahramanın çıkının da ekmek olur,  amacına ulaşırken aç kalır, bitap düşer, ekmeğini bulmak için bir yol seçer, onun içine dalar, oradan başka bir yola girer, pek çok zorluklardan geçer. Dileğine kavuşurken asıl ekmek olan şeyin karşılaştığı insanlarda, ona söylenen sözlerde, seçtiği eylemlerin karşılığında veya verilen tılsımlı hediyeler de olduğunu anlar.

Ekmek ve emek arasında toprak ve tohumlar vardır. Toprağın buğdayı verebilmesi doğaldır ki emekten geçer. Emeğin karşılığında arzu edilen besin değerinde ekmekler almak için tohumun doğası ve toprağın kalitesi önemlidir. Toprağımız zihnimiz, kalbimiz olsa ektiğimiz tohumları nasıl seçerdik, toprağımızın sağlığı için ne kadar özen gösterirdik?

‘Yoldaki Ekmekler’ başlıklı zoom buluşması, içimizdeki merakı uyandırmak, güzel tınılarda bedenimizde, zihnimizde ve ruhumuzda sesin ve titreşimin etkilerini hatırlamaya çağrı!

Neler olacak?

–> İki özel kitaptan paylaşımlar ( Gayretten Marifete giden yol haritası, Anlam Arayışı)

–> İki masal

–> Kuş bakışı bakabilir olmak için sistem dinamiğinin önemi

–> Kundalini yogaya özgü olan göksel iletişim ile şükür meditasyonu (mantra ile genelde kollarla yapılan hareket serilerinden oluşur).

–> Konu başlığına uygun kalp yoluna seslenen bir ilahimiz

Yararlanacağımız kaynaklar: İnsan Odaklı Liderlik ( Sinan Canan ve Sesil Pir), İnsanın Anlam Arayışı ( Viktor E. Frankl), isee systems ( https://www.iseesystems.com/ )

Tarih: 19 Aralık Cumartesi 2020 / saat:20:00 – 21:30 / Zoom / 80 TL

İletişim ve Kayıt: bilgi@hayyal.com veya instagram @hayyalsen

 

Yoldaki Ekmekler

Yazı dolaşımı