Kundalini Yoga da ‘Sat Nam’ mantrası her yoga çalışması sonunda söylenir. ‘Gerçek, benim kimliğimdir ‘ anlamına gelir. Çoğu kundalini yoga çalışması içinde ve her bitişte söylenen bu mantra bize gerçek olandan ayrılmamayı hatırlatır. Bunun gibi pek çok şekilde kadim öğretiler içinde de gerçek olanın ne olduğuna dair hatırlatıcılar vardır.

Peki, rüyada olmadığımız, gerçek ile ilizyonun birbirine geçtiği başka bir yerde olsaydık ve bu ortamda bilinçli olarak düşünce ve eylemler üretseydik, karşımıza çıkanlarla iletişim halinde olsaydık ve de yaşadığımız hisler capcanlı olsaydı, o zaman deneyimlediğimiz her neyse ‘ister gerçek olsun, ister ilizyon ne farkeder!‘ der miydik?

Sanal gerçeklik gözlüğü ile başka Dünyaların içine girme deneyimini sıklıkla yaşamış olanlar bu soruya sanırım daha zor cevap verebilirler.

Tercihlerimiz kendimize haklı gerekçeler bulduğumuzda kesinleşir, ama bazen bu tercih o kadar risk taşır ki elimizde olanın daha fazla gitmemesi için yine de bile-isteye o tercihi yaparız.

Örneğin, doların gün gün artışı sonrası hızlı düşüşlerinde kazan tencere doğurdu heyecanında olanlar için, tencereyi bırak kazan da nerdeyse buharlaşıyordu gibi bir türbülansa girmiş olmak ilizyon mu gerçek mi?

Veya Bitcoin’den baş döndürücü kazançlar ve kayıplar, blockchain teknolojisinin alt yapısı üzerine kurulu NFT ortamında dijital ürünlere paha biçilen akıl almaz alışlar- satışlar… hepsi başka bir dünyanın ayak seslerini her an ensemize üflüyor.

Aklın şaşakaldığı, belirsiz, tekinsiz, her an her şeyin değiştiği, kuralların farklı oynandığı bir yerde olma hissini veriyor. Sürekli ve sıklıkla bunu hatırlatan olaylar arka arkaya geliyor. Ben rüyada mıyım, yoksa gerçek mi bunlar? diyebileceğimiz aklın kabul etmekte zorlandığı hatırlatmalar…

Bir maymun çizgi karakterini NFT ortamında 50.000 dolar vererek kendi profili için satın alanın davranışı şaşırtıcı değil mi?

Bu bağlamda bir makale alıntısında :  “Tüm NFT’lerin yapmaya çalıştığı, dijital “nesneler” hakkında hepimizin toplu olarak değer vermeye karar verebileceğimiz, üzerinde anlaşmaya varılmış bir hikaye yaratmaktır. Bazı insanlar toplu olarak bir şeye değer vermeye karar verirse, o şeyin değeri oluşur.”

Bir maymun çizgi karakterinin milyonlar değerinde olabilmesi ilk bakışta tuhaf görünüyor olabilir- ama Dünyadaki değişen tercihleri anlamak bize ‘etkisiz eleman’ hissettirmek yerine yeni hikayeler yaratmamıza ilham olabilir; blockchain teknolojisinin taşıdığı bir potansiyel var; o da birilerinin bize ‘şeylerin’ değerinin ne olduğunu söylemesi yerine alternatif bir ortamda çok seslilik ile ortak bir kararda bize değer belirleme gücünü veriyor olmasıdır.

Teknolojik ürünlerle etkileşimler, sosyal medya, doğruluğu kanıtlanmamış bilgiye kolay ulaşılabilirlik, toplumları yönlendiren stratejiler içinde gerçek ve ilizyon arasında seçimde ‘ne fark eder!’ mi diyeceğiz, yoksa Matrix’te sunulan kırmızı hapı mı isteyeceğiz? Kırmızı ve mavi seçenlerin oranları bize başka başka ortak bir hikaye yaratacak.

‘Matrix- Yeniden Diriliş’ yeni vizyona girdi (24. Aralık.2021), şimdiye kadar söylediklerinden daha başka yeni olan neler anlatacak? merakla bekliyoruz.

Şu da aşikar ki, bilinen insanlık tarihinde hep ileriye doğru giden bir evrim yaşanmıştır, örneğin Homo Sapiens türü kronolojik zaman içinde diyelim ilk taş aletlerini keşfeden Homo Habilis atalarının yaşam standardına geri dönmedi veya Afrika’yı ilk terk eden Homo Erectus’ların geriye bıraktıkları düşünce dünyalarına geri düşmediler.

Diğer yandan hırs, öfke, kıskançlık gibi  temel duyguların hep aynı kaldığı görülebilir. Bu açıdan ilerleme kaydedildi mi? diye sorulabilir. Bunu en bariz filmlerde, masallarda ve hikayelerde görürüz, iyi ile kötünün savaşında sonunda iyi olan kazanır, istisnalar hariç bu böyledir. İyi olma isteği daima baskındır. İnsanlık bunu görmek ve yaşamak ister.

Bu inancı taşıyanlarla ve pozitif olmayı seçenlerle birlikte olmak da bize iyi gelir.

Son bir soru; Matrix’teki kırmızı hapa talipseniz ‘günlük yaşamınızda gerçek olanı hatırlatan nedir?’

Cevabını paylaşmak isteyenler bilgi@hayyal.com mail adresinden ya da instagram hesabından @hayyalsen üzerinden DM ile ulaşabilirler, birlikte iyiliği büyütelim.

#VR #rüya #ilizyon #yanılsama #gerçek #SatNam #matrix #nft #bitcoin #birlikteiyilik
Gerçek mi, İlizyon mu?

Yazı dolaşımı