Ocak ayında her Perşembe “Tüm Bedenin Nefes Alması” başlığı ile nefesin inceliklerine dair yoga çalışmaları başlıyor.

Yogada yapılan hareket serilerinde ustalaşmaya giden yolda nefes zamanla ilmek ilmek bedeni yoğurur, her farklı hareket nefesin daha ince ayar içe doğru nüfuz etmesini sağlar.

Böylece, önce kaba olan, bedenin üst katmanlarındaki ağırlıklar çözülür, zımparalanır, sert kabuk atılır. Bir heykeltraş gibi ince işlere daha sonra geçilir.

 

Bu nedenle, Ocak ayı için apana (atılım – elimine etme) enerjisini dengeleyecek öncelikli bir çalışma serisi hazırladık.

Ayakların yerle teması ve köklenmek, otururken kalçanın bacaklara verdiği açının rahatlığı, diz ve çevresi bağlarının güçlenmesi, öne katlanmaların ve çökmelerin esnekliği gibi bedenin kişiye özel hikayesi bilinçli bir çalışmayla değişmeye başlar. Bu değişim içinde nefes derinleşir ve rengi, atımı, kokusu farklılaşır.

Değişen bedenle kundalini yoga da yapılan ateş nefesleri veya uddiyana bandhalar bambaşka olur, oturulan meditasyonlar çok farklılaşır.

Nefesin önemini farketmek ve deneyimlemek yaşamı mucizevi bir şekilde değiştirir. Tüm beden ile nefes almayı öğrenmeye giden yolda açılan bu 4 haftalık çalışma 6 Ocak 2022 – 27 Ocak 2022 her perşembe saat:21:00 – 22:30 arası – online gerçekleşecek.

Kayıt için @hayyalsen veya bilgi@hayyal.com üzerinden ulaşılabilir.

#kundalini #yoga #bedeninheykeltraşı #nefesinbilgeliği  #apanaenerjisi

Nefes ve Apana Atölyesi

Yazı dolaşımı