Evrenin yasası değişim. Herşey değişim içinde, ancak bu değişimde bir şey değişime karşı direnir, o da ego’ya bağlılığımız veya nefs’imiz. Egomuz, değişime karşı direnç göstermemize neden olur. Gerçeklik ile gerçekliği algılayış arasındaki fark egonun yarattığı şüphe ile beslenir ve sonuçta zihnin karışıklığı ve hüsran gelir. Şüphe aura parlaklığımızdan da çalmaya başlar.

Gerçekliğimiz ile iletişimi kesmeye çalışan egomuzu, ancak kendi samimi isteğimiz ve disiplinimiz ile uyuma getirebiliriz.

Ay ve Güneş tutulması gibi özel günler de bu tip meditasyonlar denge de kalmamıza ve yenilenmemize destek olur . 27 Temmuz 2108 ‘deki gök olayların etkisi hemen hemen 1 hafta sürecek, bu meditasyon 1 hafta boyunca düzenli yapılabilir.

Duruş: Bağdaş konumunda dik bir oturuşta rahat bir şekilde yerleşilir. Gerekirse bacakların veya kalçanın altına destek alınabilir. Sırt belli bir süre dik duruşta kalmaya alışık değilse gerekiyorsa bir duvara yaslanılabilir.

Mudra: Yumruk yaparcasına dört parmak aşağıdaki foto’daki gibi kıvrılır. Kıvrılan parmak uçları, avucun içindeki parmakların bittiği noktadaki yumuşak noktalara yerleştirilir. İki el tam göğüs merkezinin orta noktasına getirilir.

İki el bu konumda iki noktada yumuşakça birbirine değer: Birinci nokta; baş parmakların birinci boğumların yumuşak bölümleri birbirine bastırılır ve göğsün orta noktasına doğru yönlendirilir. İkinci dokunuş noktası; kıvrılan parmaklardan orta parmakların ( Saturn parmağı- elin en uzun parmağı) kıvrılan eklem yerleri birbirine dokunur.

Bu pozisyonda tutulur, enerji başparmaklar ve kıvrılan eklemler içinde hissedilmeye çalışılır. Bu enerji, nefesle beraber yoğunlaşabilir. İki başparmak arasından sıcaklık geçmeye başlayabilir. Bu his, sakince izlenir. Yogi Bhajan bu meditasyonu fonksiyonel bir meditasyon olarak tanımlamıştır.

Gözler: Kapalı.

Breath: Zorlanmadan uzun nefes alış ve verişleri, bir akış içinde nefes birbirini takip eder.

Zaman: Meditasyon alışkanlığına bağlı 7 dk, 11 dk, 21 dk veya 31 dk yapılabilir. Önemli olan nefesi ve oturuşu zorlamadan konsantrasyonun an’da olduğu sürece süreye sadık kalabilmektir. Eğer 11 dk fazla geliyorsa örneğin daha kısa bir süre hedeflenip tamamlanabilmelidir.

Kapanış: Derin bir nefes alınır, 3-5 sn tutulur ve uzunca verilir, 10 – 15 dk uzanarak dinlenme de kalınır.

(*) Bu meditasyon orijinal olarak https://www.3ho.org/3ho-lifestyle  sitesinde  ‘change of meditation’ ismi ile bulunmaktadır.

 

Değişime Açık Olmak- Kundalini Yoga Meditasyonu

Yazı dolaşımı