Dağa çıkma arzusu, zirvesine varma tutkusu içimizi sararsa, zorlu yollarından geçeceğimizi baştan kabul ederiz.

Zirveye doğru yükseldikçe nefesi kontrol edememe, engebeli ve taşlı yolların bacaklara ve kollara verdiği titremeler, yorgunluk, bileklerin isyanı, en zorlu noktaya gelindiğinde o hâlden hemen çıkmanın sabırsızlığı, dayanma noktasını çoktan geçtiğini düşünme, “konforumu bozup buralara hangi akıl ile niye geldim!” kızgınlık nöbetleri… liste bu şekilde uzayabilir.

Bu yaşananların benzeri yogada da yaşanır. Çalışma bittiğinde tıpkı zirveye ulaşıldığında nasıl ki yaşanan zorluklar geride kalır, bedenin, zihnin ve duyguların hafızasına kelimelerin ötesine taşınan bir güç veya kudret kaydedilir. Bu güç ileride kullanılmak amaçlı büyük bir potansiyel enerjidir, başka bir dağ zirvesine hareket için itici güçtür. Zirvelerden Dünya’yı izlemek bir başkadır, buna şahit olmak bakış açısını yükseltir ve genişletir.

Kişi tekrar tekrar çalışmaya girdiğinde artık deneyimden gelen kararlılık sorumluluğu yavaş yavaş alır, bilir ki ne oluyorsa an içinde oluyor ve geçiyordur, tanıdık cızırtılı duygular ve düşünceler gelse de seçilmeye başlanır, bu seslere kulak vermeden devam etmenin kuvveti gelir,  geriye kalan ise iradenin ve sinir sisteminin gücü, dopaminin verdiği ödüldür, bu ödül sağlıklıdır çünkü içinde gayret vardır.

Dağa tek başına çıkmak risklidir, vazgeçişleri olan bir yolculuk olabilir, halbuki birlikte ve ekip olarak yol almanın güveni ve desteği, bizi  zirvelere çıkaran kaldıraç olur!

Mart ayında yeni bir atölye daha açılıyor. Kendi dağımıza tırmanacağız. Üç haftalık ve haftada iki gün. 12 Mart Cuma başlıyor, 29 Mart Pzt sona eriyor. Bu iki tarih aralığında her pzt ve her cuma saat:21:00 – 22:30 arası.

Atölye her Pzt bedeni çalıştırma ve her Cuma nefes-meditasyon olarak gruplandı. İsteyenler tüm pakete kayıt olabilir, diğer alternatifler sadece pzt derslerine veya sadece cuma derslerine kayıt olma durumu mümkün.

Tarihler: 12 Mart / 15 Mart / 19 Mart / 22 Mart / 26 Mart / 29 Mart

Detay Bilgi: bilgi@hayyal.com veya @hayyalsen instagram hesabından DM ile.

#nefes #apanavayu #yoga #meditasyon #kundalini #bedenindili #zihnindili #ışık #ses #mantra

Kendi Dağına Tırmanmak

Yazı dolaşımı