Korona günleri nedeniyle evlere çekilen bizler dışarının telaşından yalıtılmış bir zaman dilimini yaşıyoruz, yavaşlayarak hayatın değerini hissedebileceğimiz zorunlu bir inzivaya davet edildik. Bu durum bir fırsat ise gerçekten evde kalmış olmamız bizi yavaşlatabiliyor mu?

Dijital dünyanın içine dalınca bir vakumun içine çekilir gibi çekilmeden kendimizi belli bir mesafede tutmayı ve takip etmeyi ne kadar başarabiliyoruz? Giderek artan whatsapp gruplarının mesajları, online eğitimler, online etkinlikler, zoom buluşmaları derken bir günü evin içinde çok hızlı geçiriveriyor olabiliriz ve gün sonunda pek çok meşguliyetin sarhoşluğundan uyuşmuş bir halde zihin koşturmasından yorulmuş bir şekilde günü kapatıyor olabiliriz. Eğer bu sözler çok tanıdık geldiyse o zaman ‘Pürtelaş Hanım’ masalı tam size göre! Beyza Akyüz’ün ‘Ay Zamanı Masalları’ kitabından.

Masal sonrası da herkesin uygulayabileceği bir nefes çalışmasının ardından iki meditasyonda seslerimizi kullanıyoruz. Birinci meditasyon ‘Ma’ – Şefkat mantrası, ikinci meditasyon ‘Ra Ma Da Sa Say So Hung’ şifa mantrasıdır. Bu nefes ve meditasyon çalışmaları sinir sistemini sakinleştiren, dinginleştiren ve bizi merkezimize taşıyan pratikler. Şifası bol olsun dileklerimle!

https://youtu.be/iT42zJoRZss

Not: Yogaşala sosyal medya hesabından -canlı yayın içindeyken kayıt çekilmiştir.

 

Pürtelaş Hanım, Nefes ve Meditasyon

Yazı dolaşımı